آموزش کار با فیس آیدی در ios

آموزش کار با فیس آیدی در ios

فیس آیدی اپل یکی از قابلیت های ویژه ای است که هم زمان با معرفی آیفون ۱۰ از آن رونمایی شد. این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد که از چهره خود برای بازگشایی قفل گوشی شان استفاده کنند. Face ID در واقع یک تکنولوژی اسکن چهره است که اپل از آن برای باز کردن قفل آیفون، ایجاد ایموجی متحرک و … استفاده کرده است.آموزش کار با فیس آیدی در ios

 

 

 

چطور از فیس آیدی در آیفون خود استفاده کنیم؟

جدا کننده

منظور از فیس آیدی چیست؟

گوشی های اپل معمولا از فناوری Touch ID برای قفل گشایی پشتیبانی می کردند. این در حالی است که تیم طراحی آیفون X این تکنولوژی را حذف کرده و به جای آن از یک تکنولوژی جدید به نام Face ID استفاده کردند. به سبب استفاده از این آپشن، گوشی می تواند چهره کاربر را تشخیص داده و قفل را باز کند. به بیان واضح تر می توان گفت که با فعال کردن فیس آیدی اپل، آیفون شما قفل خواهد ماند تا زمانی که به آن نگاه کنید و سپس به طور جادویی چهره شما را شناسایی کرده و قفل آیفون تان باز می شود.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

البته تجهیز آیفون ۱۰ به این قابلیت چندان هم ساده نبوده و اپل برای این کار، تعداد زیادی سخت افزار و برنامه های نرم افزاری در این گوشی جای داده است. این قابلیت فعلا تنها در آیفون ۱۰ استفاده شده است؛ اما با توجه به جذابیت آن، می توان انتظار تجهیز سایر محصولات اپل از این فناوری را داشت. فیس آیدی با همکاری و تعامل چندین بخش مختلف کار می کند؛ در ادامه نحوه کار این قابلیت ویژه را بررسی خواهیم کرد.

نحوه عملکرد فیس آیدی

همانطور که گفتیم عملکرد فیس آیدی اپل منوط به ایجاد هماهنگی بین چند برنامه و قطعه مختلف است. یکی از این بخش ها، سخت افزار پردازش گر همراه سیستم دوربین جدید TrueDepth می باشد. این دوربین نقشه ای از چهره شما ترسیم می کند و پس از اسکن، آن را به ابزاری برای باز کردن گوشی و پردازش پرداخت ها تبدیل می نماید. TrueDepth از یک روشن کننده سیال، دوربین مادون قرمز، دوربین جلو و یک پروژکتور نقطه ای ساخته شده است. جالب است بدانید که آیفون X برای استفاده از فیس آیدی، یک مدل ریاضی از چهره شما را ذخیره می کند. وقتی می خواهید قفل دستگاه را باز کنید، گوشی مدل جدید چهره شما را با نمونه قبلی مقایسه می کند تا ببیند که آیا با یکدیگر تطابق دارند یا نه، اگر داشتند گوشی آیفون شما باز خواهد شد.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

مساله وقتی جذاب تر می شود که می بینیم برای پردازش تمام داده های مورد نیاز فیس آیدی اپل، این شرکت ناچار به راه ندازی موتور جدید عصبی A11 Bionic شد. این تراشه یک موتور عصبی داخلی است که برای مجموعه ای از الگوریتم های یادگیری ماشین ساخته شده و می تواند ۶۰۰ میلیارد عملیات را در ثانیه انجام دهد. به این ترتیب است که کاربران می توانند با استفاده از فیس آیدی، شاهد امنیت بیشتری در محصولات اپل خود باشند.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

نحوه فعال سازی Face ID

اگر به تازگی موفق به خرید آیفون ۱۰ شده اید و روش فعال کردن فیس آیدی اپل در این محصول را نمی دانید، مراحل زیر برای این امر به شما کمک می کند:

 • برای فعال کردن فیس آیدی در آیفون خود، اول وارد بخش تنظیمات settings گوشی خود شوید.
 • در مرحله دوم، باید به بخش Passcode & Face ID  رفته و رمز عبور خود را وارد کنید.
 • سپس گزینه Enroll Face را لمس کنید.
 • در چهارمین مرحله فعال سازی فیس آیدی اپل، گزینه Get started را لمس کنید و سپس مطابق دستور عمل آن را انجام دهید.
 • سر و صورت خود را به آرامی و مطابق دستور آیفون در جهات مختلف حرکت دهید. به این ترتیب چهره شما اسکن می شود.
 • از بخش تنظیمات خارج شده و گوشی را قفل کنید.
 • حالا برای باز کردن آیفون، گوشی را مقابل صورتتان گرفته و منتظر باز شدن قفل باشید.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

نکته ویژه: اپل اعلام کرده که برای استفاده بهتر از فیس آیدی باید صورت خود را به آرامی تکان دهید.

استفاده از فیس آیدی با ماسک

Face ID سیستم تشخیص چهره پیشرفته آیفون است که از زمان معرفی آیفون X به وجود آمد .این سیستم تا حدود بسیار زیاد دقیق و قابل اعتماد است اما از زمان همه گیری بیماری کووید -19 افراد زیادی مجبور به استفاده از ماسک روی صورت هستند و همین باعث می شود که فیس آیدی آیفون دیگر نتواند کار کند .

اپل پیشنهاد می کند که در هنگام استفاده از ماسک کاربران به جای سیستم تشخیص چهره ، از رمز عبور برای باز و بسته کردن قفل دستگاه خود استفاده کنند اما افراد زیادی به ویژه متخصصان پزشکی هستند که توانایی کار با Face ID در آیفون را هنگام استفاده از تجهیزات محافظتی بسیار ارزشمند می دانند.

محققان آزمایشگاه Xuanwu Tencent (از طریق وال استریت ژورنال) دریافتند اگر سیستم بیومتریک را هنگام استفاده از نیمی از ماسک تنظیم کنید ، می توانید Face ID را آموزش دهید تا تشخیص دهد که ماسک زده اید.در این آموزش ذکر شده است که باید یک ماسک را از وسط تا کنید و سپس مراحل تنظیم Face ID را طی کنید. با این حال این کار همیشه تاثیر ندارد و بهترین روش استفاده از تنظیم اولیه Face ID و همچنین اصلاح مجدد ظاهر جایگزین با ماسک برای ارائه بهترین نتایج در باز کردن قفل می باشد .

آموزش کار با فیس آیدی در ios

شاید دوست داشته باشید » تعمیر فیس آیدی آیفون

تنظیم Face ID با ماسک

 • از برنامه تنظیمات آیفون خود به قسمت Face ID & Passcode مراجعه کنید.
 • در این مرحله می توانید از بین Alternate Appearance ( ظاهر جایگزین ) یا Reset Face ID تنظیم مجدد فیس آیدی ) یکی را انتخاب کنید.
 • اکنون گزینه Set Face ID یا Set Alternate Appearance را انتخاب کنید و سپس ماسک خود را از وسط تا کنید و آن را تا صورت نگه دارید.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

آموزش کار با فیس آیدی در ios

 • اگر آیفون شما می گوید Face Obstructed ماسک خود را به آرامی از مرکز صورت خود دور کنید تا زمانی که پیغام Move your head slowly to complete the circle ( سر خود را به آرامی حرکت دهید تا دایره کامل شود) را مشاهده کنید . توصیه می شود که فقط نوک بینی خود را بپوشانید.

آموزش کار با فیس آیدی در ios

 • دو بار اسکن را با ماسک جمع شده در همان جهت را کامل کنید.
 • اکنون باید پیغام Face ID is now set up (فیس آیدی اکنون تنظیم شده است ) را ببینید.
 • سپس آیفون خود را قفل کنید و ماسک خود را به طور کامل روی صورت قرار دهید و امتحان کنید که فیس آیدی می تواند قفل دستگاه را باز کند یا خیر

تنظیمات ثانویه Face ID

 • اگر بعد از انجام مراحل بالا ، سیستم Face ID به طور مداوم نمی تواند عمل کند دوباره به قسمت Face ID & Passcode در برنامه تنظیمات بروید.
 • روی گزینه Set Up Alternate Appearance ضربه بزنید .( دقت کنید که اگر در مرحله اول این گزینه را انتخاب کرده بودید ، اکنون نیاز دارید که یک بار گزینه  Reset Face ID را بزنید و یک بار فیس آیدی را با چهره اصلی خود تنظیم کنید و سپس ادامه مراحل زیر را انجام دهید .)

آموزش کار با فیس آیدی در ios

آموزش کار با فیس آیدی در ios

 • اکنون ماسک خود را به صورت نصفه روی صورت نگه دارید و مطابق مرحله 4 در بالا عمل کنید .
 • دو اسکن تنظیم Face ID را کامل کنید تا زمانی که پیغام Face ID is now set up را دریافت کنید .
 • آیفون را قفل کنید و ماسک خود را کامل بپوشید و چند بار امتحان کنید که آیا تشخیص چهره عمل می کند یا خیر .همچنین فیس آیدی باید هنگامی که ماسک هم نمی پوشید ، عمل کند .

آموزش کار با فیس آیدی در ios

منبع : 9to5mac , imore

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *