قابلیت back tap در ios

قابلیت back tap در ios

قابلیت back tap در ios یکی از قابلیت های جدیدی است که با انتشار نسخه 14 از ای او اس ایجاد شده و در واقع یک میانبر جهت یک اکشن یا عملکرد خاص هست که برای مثلا می توانید با ضربه زدن پشت گوشی اقدام به گرفتن اسکرین شات کنید یا روش کردن چراغ قوه از جمله موارد هست که زیاد استفاده می شود.آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

 

 

 

ایجاد اکشن با استفاده از قابلیت back tap

جدا کننده

در iOS 14 و یا بالاتر و سری گوشی های آیفون 8 و یا نسخه جدیدتر آن، شما با چند بار ضربه زدن در پشت آیفون خود تحت عنوان ویژگی Back Tap به راحتی می توانید چراغ قوه آیفون را روشن و خاموش نمایید. در این آموزش روش تنظیم این ویژگی توضیح داده شده است.

Back Tap (ضربه زدن پشت آیفون) یک ویژگی با قابلیت دسترسی به iOS می باشد که از طریق شتاب سنج داخلی تلفن ایفون شما که با زدن ضربه هایی بر پشت آیفون شما تشخیص داده می شود و این ویژگی بر روی آیفون 8 و نسخه های جدیدتر عمل می کند.

شما می توانید با زدن دو یا سه ضربه اقدامات مختلفی را در تلفن همراه خود انجام دهید، از جمله میانبرها که همان چیزی است که ما در اینجا برای روشن کردن چراغ قوه از آن استفاده خواهیم کرد.

استفاده از قابلیت Back Tap برای روشن کردن چراغ قوه

شما برای روشن و خاموش کردن چراغ قوه، ابتدا باید یک میانبر سفارشی با استفاده از برنامه میانبر های داخلی ایجاد نمایید، که برای انجام این کار می توانید برنامه Shortcuts را باز نمایید، همچنین اگر نمی توانید آن را پیدا نماید، با یک انگشت در صفحه اصلی خود از وسط به پایین صفحه بکشید تا جستجوی Spotlight باز شود و سپس Shortcuts را در نوار جستجو تایپ کنید و بر روی آیکون Shortcuts ضربه بزنید.

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

 • حال در صفحه نمایشی Shortcuts ابتدا بر روی تب My Shortcuts ضربه بزنید و سپس All Shortcuts را انتخاب نمایید.
 • اکنون در صفحه All Shortcuts ، یر روی دکمه بعلاوه (“+“) ضربه بزنید.
 • سپس در این مرحله ، صفحه New Shortcut (میانبر جدید) را مشاهده می نمایید. ابتدا نام میانبر را تغییر می دهیم که برای این کار بر روی دکمه سه نقطه (ellipses) ضربه بزنید.
آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios
 • بر روی قسمت نام میانبر (Shortcut Name) ضربه بزنید و نام میانبر را به Flashlight Toggle (چراغ قوه) تغییر دهید و بر روی Done ضربه بزنید.
 • زمانی که دوباره به صفحه Shortcut (میانبر) برگشتید، بر روی Add Action ​​ضربه بزنید.
 • وقتی پنل Actions ظاهر شد، ویژگی flashlight (چراغ قوه) را جستجو نمایید و بر روی Set Flashlight ضربه بزنید.
 • اکنون عملکرد Set Flashlight در لیست actions ظاهر می شود. این ویژگی به طور پیش فرض ، فقط برای روشن شدن چراغ قوه هنگام اجرای میانبر تنظیم شده است. کاری که می خواهیم انجام دهیم این است که چراغ قوه را در زمان اجرای میانبر روشن و یا خاموش کنیم. برای انجام این کار، ابتدا بر روی کلمه Turn در عبارت Turn flashlight on ضربه بزنید.

روشن کردن چراغ قوه با ضربه زدن به پشت ایفون

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

شاید دوست داشته باشید : قابلیت تصویر در تصویر یوتیوب در IOS 14

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

ایجاد اکشن با ضربه زدن به پشت آیفون

 • سپس وقتی منوی Operation نمایش داده شد گزینه Toggle را انتخاب نمایید.
 • اکنون دوباره به لیست عملکردها بازگردید و به جای عملکرد Flashlight باید Toggle flashlight را مشاهده نمایید. یعنی اگر میانبر را اجرا کنید و چراغ قوه خاموش باشد ، چراغ قوه روشن می شود و اگر هنگام روشن بودن چراغ قوه ، میانبر را اجرا کنید ، چراغ قوه خاموش می شود.
 • برای ذخیره کردن میانبر ، بر روی Done ضربه بزنید.
 • بعد از این، میانبر Flashlight Toggle را در لیست خود مشاهده می نمایید و اکنون می توانید با ضربه زدن بر روی دکمه میانبر ایجاد شده آن را امتحان نمایید. اگر چراغ قوه روشن شد، دوباره روی دکمه میانبر ضربه بزنید تا خاموش شود.
آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios
 • حال در مرحله بعدی می بایست میانبر ایجاد شده را به حالت ضربه پشت آیفون متصل کنیم.

بعد از اینکه میانبری را برای روشن و خاموش نمودن چراغ قوه تنظیم نمودید، می بایست آن را به حالت Back Tap (ضربه زدن به پشت دستگاه) متصل کنید.

 • برای انجام این کار ابتدا Settings را باز نمایید.
 • سپس در تنظیمات ، به مسیر Accessibility > Touch بروید.
 • حال در صفحه تنظیمات Touch بر روی Back Tap ضربه بزنید.

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios
 • در تنظیمات Back Tap، باید انتخاب نمایید که آیا می خواهید چراغ قوه خود را با استفاده از دو ضربه (Double Tap) یا سه ضربه (Triple Tap) در پشت تلفن خود فعال کنید.
 • در مرحله بعدی ، در لیست عملکردها به پایین بروید تا قسمت Shortcuts را ببینید و میانبر Flashlight Toggle را که ایجاد کردیم انتخاب نمایید و از تنظیمات خارج شوید .
آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios آموزش استفاده از قابلیت back tap در ios

قابلیت ضربه زدن به پشت ایفون

دفعه بعدی که پشت آیفون خود را دو یا سه ضربه بزنید (بسته به نحوه تنظیم آن) ، چراغ قوه آیفون شما روشن می شود و اگر دوباره دو یا سه بار به پشت ضربه بزنید خاموش می شود.

امکان اکشن های متفاوتی می توان برای این قابلیت تنظیم کرد مثلا اسکرین شات گرفتن کاهش و افزایش ولوم که در پست ها بعدی این موارد را نیز برای شما قرار خواهیم داد ، امیدواریم از این آموزش استفاده کافی را برده باشید.

منبع : howtogeek
مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *