چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟ | بخش اول

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که یکباره متوجه خالی شدن و نداشتن شارژ باتری شوید ، مخصوصا اگر در شرایطی باشید که بسیار نیاز به کار با گوشی داشته باشید در ادامه مواردی را بیان میکنیم که با رعایت آنها کمتر دچار این مشکل خواهید شد.(چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟)

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

 

 

چطور از خالی شدن باتری موبایل جلوگیری کنیم؟ | بخش اول

جدا کننده

یکی از رایج ترین مشکلاتی که خیلی از کاربران گوشی های اندرویدی و آیفون های اپل با آن مواجه می‌شوند مربوط به خالی شدن زود به زود شارژ باتری خواهد بود. اما آیا می‌دانید با توجه به نکات خاص و استفاده از ترفند های مشخصی می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟

 

باتری را به وقتش عوض کنید

یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید مربوط به تعویض به موقع باتری موبایل می‌شود. باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری که در گوشی های امروزی بکار رفته‌اند ماهیت خاصی دارند که به مرور زمان بخشی از ظرفیت اصلی خودشان را از دست می‌دهند و بدین ترتیب ظرفیت آن ها کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه همین امر می‌تواند منجر به بروز مشکل زود خالی شدن شارژ باتری موبایل شود. اگرچه روش هایی برای مراقبت از باتری گوشی های موبایل وجود دارد اما حتی این روش ها هم نمی‌توانند به طور کامل کاهش ظرفیت باطری اسمارتفون ها را متوقف کنند، بلکه صرفا منجر می‌شوند که سرعت بروز این پدید کاهش یابد.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

در تعویض باطری اسمارتفون ها باید از باتری های اورجینال استفاده شود، در غیر این صورت نتیجه تعمیر اصلا رضایت بخش نخواهد بود و می‌تواند خیلی زود دوباره مشکل ساز شود. همچنین در حین تعویض باتری هم باید به نکات خاصی توجه شود و تمام استانداردهای لازم رعایت گردند تا استرس وارد بر گوشی و دیگر قطعات آن به حداقل برسد. بنابراین اگر قصد تعویض کردن باطری گوشی موبایل خودتان را دارید می‌توانید از خدمات مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس استفاده کنید. در این مرکز تمام تعمیرات صورت گرفته با تضمین کیفیت و اورجینال بودن قطعات انجام می‌شوند. در صورتی که عمر مفید باتری گوشی شما به اتمام رسیده باشد و از روش های آتی برای رفع مشکل زود خالی شدن شارژ باتری موبایل استفاده نمایید، بازده مناسبی دریافت نخواهید کرد.

آموزش اتصال اینترنت آیفون به کامپیوتر

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

سرویس های مربوط به لوکیشن را خاموش کنید

یکی از قابلیت هایی که همه اسمارتفون های امروزی دارند، قابلیت لوکیشن است! لوکیشن در واقع سرویسی است که به گوشی امکان ردیابی موقعیت مکانی را می‌دهد. برنامه های زیادی روی گوشی شما می‌توانند به این سرویس دسترسی داشته باشند و در شرایط خاص از آن استفاده کنند. به عنوان مثال وقتی شما اپلیکیشن اسنپ را استفاده می‌کنید و موقعیت مکانی شما روی نقشه نشان داده می‌شود، سرویس لوکیشن گوشی فعال بوده و این امکان را برایتان مقدور ساخته است یا وقتی موقعیت مکانی خودتان را از طریق برنامه هایی مثل واتساپ یا تلگرام برای فردی ارسال می‌کنید هم از سرویس لوکیشن استفاده می‌شود.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

خوشبختانه غیر فعالسازی سرویس لوکیشن در هر گوشی به سادگی امکانپذیر خواهد بود. عموما در حالت پیش فرض یک آیکون در منوی تنظیمات سریع همه موبایل ها ارائه شده که امکان غیر فعالسازی و فعال کردن قابلیت مذکور را می‌دهد. همچنین برای تنظیمات دقیق تر می‌توانید از طریق منوی Settings موبایل خودتان هم وارد بخش مربوطه شوید. مسیر دقیق دستیابی به این سرویس و قابلیت نام برده شده می‌تواند با توجه به مدل گوشی شما متفاوت باشد، بنابراین بهتری راه این است که در فیلد جستجوی منوی Settings گوشی عبارت Location را جستجو نمایید و به تنظیمات این بخش مراجعه کنید. با غیر فعالسازی قابلی مذکور میزان مصرف شارژ باطری گوشی تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

 

کمتر بازی سنگین اجرا کنید

اگر دقت کرده باشد زمانی که یک بازی سنگین در گوشی اجرا می‌شود، سرعت خالی شدن شارژ باطری گوشی چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این وقتی گیم سنگینی در گوشی اجرا شود، بدنه دستگاه به دلیل گرمای تولید شده توسط پردازنده نسبت به حالت عادی داغ تر می‌شود و همین امر هم می‌‌توانید به طور غیرمستقیم روی عملکرد باتری تاثیرگذار باشد و بخشی از انرژی آن را تلف کند. متاسفانه باتری های لیتیوم یونی و پلیمری که در اسمارتفون های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند در برابر گرما و حرارت هم بسیار حساس هستند و بخشی از انرژی خود را در مواجه با این عامل از دست می‌دهند.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

پس یکی دیگر از مهمترین روش ها و ترفند هایی که می‌تواند در رفع مشکل زود خالی شدن شارژ باتری موبایل موثر باشد مربوط به عدم اجرای تسک های سنگین خواهد بود. سعی کنید تا حد امکان در گوشی بازی های HD و آنلاین را اجرا نکنید یا حداقل این بازی ها را برای مدت زمان طولانی روی گوشی اجرا ننمایید. انجام این نوع بازی ها به شدت روی افزایش سرعت مصرف شارژ باطری گوشی تاثیرگذار خواهد بود.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

قابلیت Always On Display را خاموش کنید

به موجب این قابلیت همیشه برخی اطلاعات مثل زمان، تاریخ و نوتیفیکیشن اپلیکیشن ها روی صفحه موبایل نشان داده می‌شوند و حتی اگر صفحه گوشی خاموش باشد هم این اطلاعات قابل رویت هستند. البته در نظر داشته باشید که همه گوشی ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند! فعال بودن این ویژگی شاید خیلی کاربردی و جالب به نظر آید اما می‌تواند روی مصرف شارژ باطری گوشی تاثیر بگذارد و منجر به زود خالی شدن شارژ باتری موبایل شود.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

بنابراین سعی کنید قابلیت هایی مثل Always On Display را در گوشی مورد استفاده قرار نداده و آن را غیر فعال کنید. با انجام این کار هم می‌توانید به بهبود و تقویت شارژدهی باطری گوشی کمک کنید.

بیشتر بخوانید » علت باد کردن باتری گوشی

روشنایی صفحه نمایش را کمتر کنید

همه گوشی های هوشمند امروزی این قابلیت را دارند که شدت روشنایی صفحه آن ها توسط کاربر تنظیم شود. به این قابلیت اصطلاحا Brightness گفته می‌شود. زمانی که شما در محیط های با نور زیاد (مثل خارج منزل و شرایطی که گوشی تخت تابش نور مستقیم آفتاب قرار دارد) باشید، مشاهده محتوای روی صفحه گوشی ساده و آسان نخواهد بود و برای اینکه بتوان این کار را انجام داد حتما می‌بایست شدت نور صفحه گوشی افزایش داده شود. اما هرچقدر شدت نور صفحه موبایل زا زیادتر کنید، میزان مصرف شارژ باتری هم بیشتر می‌شود، چو.ن در این شرایط چراغ های LED پنل ال سی دی گوشی نیاز به انرژی بیشتر برای تولید روشنایی بالاتر دارند.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

با فعال بودن قابلیت Auto Brightness سنسوری در گوشی به طور دائم فعال می‌شود که به آن سنسور نور محیط می‌گوییم. این سنسور به طور مداوم مقدار نور محیط را سنجیده و با توجه به آن اطلاعاتی را به پردازنده ارسال می‌کند و سپس پردازنده با توجه به اطلاعات دریافت شده، دستور تنظیم شدت روشنایی صفحه را به ال سی دی می‌‌دهد. وقتی قابلیت Auto Brightness گوشی فعال باشد این پروسه دائما در حال انجام است و طبیعتا بخش قابل ملاحظه‌ای از شارژ باتری بدین سبب مصرف می‌شود. بنابراین به هیچ وجه قابلیت تنظیم خودکار نور صفحه نمایش را در گوشی فعال نکنید و همیشه هم شدت روشنایی نمایشگر دستگاه را بر روی کمترین مقدار تنظیم نمایید.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

گوشی را خنک نگه دارید

یکی دیگر از ترفند های موثری که می‌توانید از آن برای جلوگیری از بروز مشکل زود خالی شدن شارژ باطری اسمارتفون ها استفاده کنید مربوط به خنک نگه داشتن بدنه گوشی می‌شود. شاید تصور کنید که این مسئله هیچ ارتباطی به باتری و شارژدهی آن ندارد اما در عمل اینطور نیست! باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری به گونه‌ای هستند که ضمن مواجه شدن با گرما و حرارت مقدار قابل ملاحظه‌ای از انرژی آن ها تلف می‌شود. جالب است بدانید که مواجه شدن باطری گوشی با گرمای زیاد می‌تواند سرعت از دست رفتن ظرفیت اصلی آن را هم بیشتر کند و منجر گردد که باطری گوشی زودتر عمر مفید خودش را از دست دهد.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

بنابراین همیشه سعی کنید بدنه موبایلتان را به هر شیوه و ترفندی که شده خنک نگه دارید تا برای باتری آن مشکلی ایجاد نشود و اصطلاحا باطری گوشی تحت فشار قرار نگیرد. به عنوان مثال عدم اجرای بازی ها و تسک های سنگین یکی از موثرترین روش هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید یا جلوگیری از داغ شدن بدنه موبایل در شرایطی که آن را به شارژ زده‌اید می‌تواند یکی دیگر از روش های موثر در این راستا باشد. برای آشنایی با تمام روش ها و ترفند هایی که می‌توانند از داغ شدن بدنه آیفون جلوگیری کنند بد نیست که مقاله علت داغ شدن موبایل ایفون را مطالعه نمایید. پس خنک نگه داشتان بدنه گوشی تحت هر شرایط یکی دیگر از روش های موثر برای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ باتری موبایل خواهد بود.

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *