آموزش تعمیرات و قطعات

ابزار تعمیرات موبایل

ابزار تعمیرات موبایل

لوازم تعمیرات موبایل آیفون

همواره برای تعمیرات موبایل جدا از بحث دانش فنی و تجربه نیاز دارید که از ابزار های تخصصی بهره ببرید. نحوه کار و همچنین شناخت این ابزار ها نیز در جای خود بسیار مهم هست.ابزار هایی که در تعمیرات موبایل مورد استفاده می شود معمولا در دوسته می توان تقسیم بندی کرد گروهی برای بخش تعمیرات سخت افزاری موبایل هست مانند پنس و … و برخی دیگر نیز برای بخش نرم افزاری موبایل مانند پروگرامر ها و … می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با کلیه ابزار های مورد استفاده در تعمیرات گوشی اپل آشنا شوید

ابزار تعمیرات موبایل ایفون

 

تعمیرات موبایل ایفون

ابزار های تعمیرات سخت افزاری ایفون

عموما ابزار های که با سخت افزار موبایل آیفون سر و کار دارن در این دسته هستند و در واقع برای جداسای قطعات روی برد ها یا باز نمودن قاب باتری و … گوشی از آنها استفاده می شود در ادامه با این ابزار ها آشنا خواهید شد.

پنس

یکی از مهمترین ابزار های مورد استفاده در تعمیرات موبایل یا اکثر وسایل الکترونیکی و حتی در ابعاد وسیع تر حتی در امور پزشکی و جراحی پنس هست. این ابزار معمولا برای گرفتن و تسلط روی قطعه مورد نظر جهت تعمیرات بود و یا برای برداشتن قطعاتی از قبیل آی سی آیفون و … و ممکن از از جنس فولاد و… ساخته شده باشد و با توجه به نحوه کاربرد دارای سر تخت ، موج دار یا زاویه ای هم باشد.

پنس

گیره برد

همانطور که از اسم این ابزار مشخص هست جهت ثابت نمودن انواع برد های موبایل مورد استفاده قرار می گیرد.گیره برد ها ممکن است چند منظوره باشند و چندین برد موبایل را پشتیبانی کنند هم تک منظوره و صرفا برای استفاده در تعمیرات یک برد خاص استفاده شوند.گیره برد ها جزو لوازم تعمیرات موبایل ایفون به حساب می آید که جنس های متفاوتی از شرکت های متفاوتی دارند ممکن است فلزی یا از پلاستیک فشرده مقاوم یا فولادی باشد که دارای گیره هایی متعدد جهت تنظیم و نگهداری انواع برد های موبایلی می باشد.

گیره برد

شابلون

شابلون ها معمولا برای تعمیرات آی سی های مورد استفاده قرار می گیرد. برخی به صورت سه بعدی و برخی ساده بوده که پایه های ای سی ها رو ی خود دارند و ممکن شابلون چند منظوره برای چند آی سی آیفون باشد یا تک منظوره که برای تنها آی سی خاصی باشد. شابلون های نیز ممکن است فلزی یا غیر فلزی باشند البته فلزی منظور به صورت ورقه ای از فلز هست نه فلز قطور و با ضخامت بالا که بسیار از تعمیرکاران حرفه ای جهت تعمی پایه های آی سی از آنها بهره می برند.

شابلون

کابل منبع تغذیه

این ابزار تعمیرات موبایل همانطور که از اسم آن مشخص هست برای اتصال منبع تغذیه و موبایل مورد تعمیر می باشد ، البته در برخی از مدل های آن به صورت ست باکسی(محموعه داخلی) ساخته شده اند که یکسری موارد دیگر مانند قابلیت پاور گوشی در حالت باز،کنترل جریان منبع و … رو جدا از بحث تغذیه گوشی انجام می دهند. در برخی از آنها دارای سری های مختلفی بوده که برای انواع گوشی طراحی شده است.

کابل منبع تغذیه

تستر یو اس بی (USB)

یک نوع ابزار تست بوده که با استفاده از درگاه USB می تواند در برخی مدل های برای شارژ ، تست ولتاز و جریان ورودی و خروجی و یا استفاده های شخصی نیز استفاده شود. در برخی از مدل های آن نمایشگر دیجیتالی موجود بوده که به صورت رنگی اطلاعاتی دقیق را به صورت کاملا کالیبره در اختیاز تعمیرکاران قرار می دهد و همچنین نمایش طول موج و جریان خروجی همزمان در مدل T50N نیز از دیگر امکانات این تستر می باشد.

تستر یو اس بی (USB)

تیغ تعویض CPU

ابزاری برای حکاکی و انجام تعمیرات بر روی پردازنده (CPU) می باشد. این ابزار با تیغه های بسیار نازک در تعمیر آی سی نیز کاربرد دارد.با استفاده از این ابزار شما روی بخش های مختلف سی پی یو که نیاز به تراشیدن و تمیز کردن آن بخش را دارید بخش های مورد نظر را پاکسازی و قسمت های معیوب را برداشته و سپس شابلون می زنید.

تیغ تعویض CPU

ابزار باز کردن قاب و LCD

شما همواره برای دسترسی به بخش های داخلی گوشی و تعمیرات برد ها نیاز دارید که قاب گوشی را باز کرده که به آنها دسترسی داشته باشید ، همچنین برای تعویض ال سی دی و یا دسترسی به فلت آن نیز نیاز هست ال سی دی گوشی را باز کنید که با استفاده از این ابزار کاربردی به راحتی می توانید این موارد را انجام دهید . این ابزار ممکن است به صورت فلزی در شکل های متفاوت یا پلاستیکی ساده باشد.

ابزار باز کردن قاب و LCD

ابزار ترمیم فینگر پرینت

یک ابزار بسیار کاربردی برای تعمیرکاران موبایل که به راحتی می توانند روی فلت فینگر پرینت به کار بپردازند و مشکلات دکمه هوم آیفون را بررسی و مرتفع نمایند در برخی از مدل های آن نیز همراه با آچار مخصوص می باشد .
 
ابزار ترمیم فینگر پرینت
 

شارژر USB

شارژرهای یو اسی بی جزو مهمترین لئازم تعمیرات آیفون به حساب می آید. این شارژرها که توانایی خروجی شارژ رو دارند بسیار به سهولت کار برای تعمیرکاران کمک می کند. ممکن است در برخی از مدل تعداد پورت ها بیشتر از یه یا دو مورد باشد و در بعضی از نمونه ها تا شش پورت نیز دارا می باشد و همچنین ممکن دارای نمایشگر باشند که جریان را نمایش می دهد.

شارژر USB

پد میزکار

پد میزکار جزو اصلی و جدانشدنی ابزار تعمیرات موبایل است که ممکن است به صورت فلزی یا پلاستیکی نرم قابل انعطاف باشد . ساخت برخی از آنها به شکلی صورت گرفته که برای انواع ابزار ریز و درشت هنگام کار روی برد جا باشد و به راحتی بتوان از آنها بهره برد. نوع پلاستیکی این پد های نسوز به صورت نسوز بوده که بسیار به تعمیرکاران در جهت تعمیرات موبایل کمک می کند.

پد میزکار

ابزار تزریق

عموما برای تزریق انواع مواد مورد نیاز در بحث تعمیرات موبایل شما باید از ابزاری مناسب و سرنگی شکل با بهترین کارایی و کاربرد استفاده کنید ، برای مثال شما برای تزریق فلکس باید از ابزار تزریق فلکس استفاده کنید که ممکن است به شکل شیشه ای یا پلاستیک فشرده باشد.

ابزار تزریق

دوربین حرارتی

یکی دیگر از لوازم تعمیرات موبایل آیفون دوربین حرارتی می باشد که برای تشخیص حرارت چه به صورت نقطه ای چه به صورت وسیعتر مشاهده و تشخیص داد استفاده می شود . این دوربین به صورت رومیزی و به صورت گجت که قابلیت اتصال سریع و راحت به گوشی آیفون را دارد می باشد.

دوربین حرارتی

منبع تغذیه

منبع تغذیه در واقع دستگاهی هست که همه‌ی تعمیرکاران از آن بهره می برند.در واقع دستگاهی است که ولتاژ برق شهر که به صورت AC هست را دریافت می کند و به ولتاژ ثابت و تثبیت شده DC تبدیل کرده این مورد کمترین خصوصیت منبع تغذیه هست که باید در آن وجود داشته باشد. در واقع با تغییر مقدار جریان در مصرف کننده نباید ولتاژ خروجی منبع تغذیه تغییر کند و باید ثبات داشته باشد. اکثر منبع های تغذیه موجود معمولا ولتاژی بین 0 تا 15 ولت را تولید می کنند. در برخی از آنها ولوم تنظیم محودیت جریان نیز تعبیه شده است و همچنین صفحه دیجیتالی نشانگر ولتاژ و … نیز وجود دارد. همچنین ممکن است به صورت پرتابل که قابلیت حمل ساده تر باشد نیز باشد.

منبع تغذیه

مایع و خمیر فلکس

این ابزار نیز یکی از اصلی ترین مواد مورد استفاده برای کار روی برد های موبایل می باشد.از آنجایی که برای کارهای گوناگون باید خمیر فلکس مناسب در اغلب کارهای مونتاز استفاده کرد باید دقت کرد به اصل بودن آن، برند معتبر،تاریخ انقضاء،نوع مصرفی که دارد و همچنین خصوصیات آن که برای انواع قلع هست. یکی معتبرترین برند ها برند AMTECH می باشد.

مایع و خمیر فلکس

چسب UV

از این ابزار در برد های موبایل جهت رفع اتصالی استفاده می شود . همچنین در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده و به سادگی آب و خراب نمی شود و بخش های رسانا را به خوبی پوشش می دهد.

چسب UV

سیم لاکی

هنگامی که شما نیاز به سیم کشی در برد ها داشته باشید چه برای پایه های آی سی آیفون چه بخش های دیگر از سیم لاکی استفاده می شود که بسته به نوع آن در برد های ظریف یا … مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از مدل های آن برای ترمیم فینگر پرین آیفون استفاده می شود.

سیم لاکی

لوپ

از اصلی ترین لوازم تعمیرات موبایل ایفون لوپ ها هستند که در واقع همان بزرگ نمایی را بر عهده دارند. شما برای کار بر روی برد ها و مشاهد بخش های مختلف که نیاز به ذره بین و بزرگ نمایی دارد نیاز دارید از لوپ استفاده کنید برای بررسی پایه های آی سی ها حتما باید از لوپ استفاده کنید . لوپ ها ممکن است سه چشمی یا دو چشمی نیز باشند همچنین در برخی از مدل های آن قابلیت اتصال نمایشگر را نیز دارد.

لوپ

دوربین لوپ

یک ابزار کمکی و گجت گونه که قابلیت استفاده روی لوپ را دارا می باشد. به صورت فول HD ساخته می شوند و از کیفیت 20 مگاپیکسلی و بالاتر برخوردار می باشند که بسیار به دریافت تصویر واضح و سهولت کار روی برد به تعمیرکاران کمک می کند.

دوربین لوپ

سیم قلع کش

قلع کش ابزاری برای برداشتن قلع های اضافی از روی برد های الکتریکی و الکترونیکی است . از این ابزار در فرایند لحیم کاری استفاده می شود . زمانی که میزان قلع مصرفی در لحیم کاری اضافی بوده و یا نیاز به باز کردن یک قطعه لحیم شده از روی برد باشد ، محل قلع اندود شده گه توسط هیتر و هویه گرم می شود و پس از آب شدن قلع ، می توان توسط این ابزار محل را پاکسازی نمود .

سیم قلع کش

هویه و نوک هویه

هویه یکی از معروف ترین ابزار الات لحیم کاری است که ساده ترین آن از یک دسته و یک میله فلزی تشکیل شده که با گرم شدن میله می توان آلیاژ لحیم را ذوب نمود . روش گرم شدن نوک میله هویه به روش های مختلف صورت می گیرد که معروف ترین آن استفاده از المنت برقی است . هویه ها به دو دسته هویه با دمای ثابت و متغیر تقسیم می شوند که در نوع متغیر می توان دمای نوک هویه را بسته به آلیاژ های مختلف و قطعه لحیم کاری تغییر داد .

نوک هویه را نیز می توان بسته به کاربرد های مختلف تغییر داد که معروف ترین آن ها نوک سوزنی ، نوک سوزنی کج و هویه پنسی است . همچنین ممکن است در کاری نیاز به هویه قابل حمل باشد که در چنین کاربردی نمی توان از هویه برقی استفاده نمود و چاره استفاده از هویه گازی است که با پر کردن محفظه هویه از گاز ، می توان بدون نیاز به انرژی الکتریکی المنت را گرم نمود . برخی هویه ها نیز معروف به هفتیری هستند که ظاهر هویه بیشتر شبیه تفنگ است و در لحیم کاری با دمای زیاد از آن ها استفاده می شود . TQ-77

هویه و نوک هویه

فلت فینگر آیفون

فلت دکمه هوم و فینگر ایفون هست که با استفاده از آن دستورات کاربر به برد ارسال شده و بازخورد آن به سمت کاربر ارسال می شود. در برخی از آنها به عنوان ترمیم و رفع پارگی فلت از آن استفاده می شود .

فلت فینگر آیفون

تستر باتری ایفون

ابزاری بسیار کاربردی برای تست باتری که از آن استفاده می شود. به صورت شوکر و یا بررسی باتری که خرابی یا خارج از رده شدن باتری ایفون را نشان می دهد و می توان نسبت به تعویض باتری اقدام نمود.

تستر باتری ایفون

دسته تیغ

ابزاری که در نوک آن از تیغ مناسبی جهت تراشیدن سطوح مختلف برد یا بخش های سوخته و مشکل دار روی بخش هایی از آی سی ها که از آن استفاده می شود. معمولا از جنس فلز به صورت فولاد یا … یا به صورت پلاستیک فشرده مقاوم ساخته می شوند که در برخی مدل ها همراه تیغ یدک می باشد.

دسته تیغ

چراغ لوپ

عموما روی لوپ از چراغ لوپ استفاده می شود، از این ابزار به جهت روشنایی بهتر و بیشتر و تسلط بیشتر روی برد استفاده می شود که هنگام کار کلیه بخش های مورد نظر برد واضح دیده شود . معمولا این چراغ ها قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند و در سایز 0.75 می باشد و یکی از شرکت های معروف تولید کننده این ابزار سانشاین می باشد.

چراغ لوپ

لامپ UV

یکی از مواردی که زیاد برای تعمیرات ارسال و یا حضوری به مجموعه پردازش تیم آورده می شود تعویض تاچ و ال سی دی کوشی آیفون می باشد. تعویض این موارد نیاز به ابزار خاص و حرفه ای دارند. جهت چسباندن الی سی دی روی گوشی از چسب های یو وی استفاده می شود و برای خشک کردن این چسب از لامپ یو وی استفاده می شود. همچنین از این لامپ جهت تعمیر برد نیز استفاده می شود قابل ذکر است زمان مورد نیاز برای خشک شدن چسب یو وی توسط لامپ یو وی حدودا 30 ثانیه می باشد .

لامپ UV

نگه دارنده LCD

این ابزار همانطور که از اسمش پیداست جهت نگه داشتن و ثابت کردن ال سی دی های جهت تعویض و تعمیرات خاص مورد نظر روی این قطعه از گوشی مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا به جنس فلز می باشد.

نگه دارنده LCD

آچار برقی

آچار یه عضو جدانشدن در امور تعمیراتی در هر حرفه ای هست که شما می توانید تصور کتید ، آچار ها معمولا با سری ها متفاوتی که دارند جهت باز کردن انواع پیچ ها در کلیه مدارها و برد ها با ضخامت های خاص کوچک و بزرگ ساخته می شوند.آچار برقی هم به دلیل نیروی برقی که برای باز کردن و بستن پیچ ها از برق می گید گزینه بسیار مناسب تری هست تا آچاری که با نیروی دست هست.

آچار برقی

گیره وسط لوپ

یه گیره کاربردی و در واقع به عنوان یک مورد اضافه بر خود لوپ جهت سهولت کار روی برد و موارد مورد نظر که در برخی از مدل های آن ممکن است همراه با ابزار فینگر پرینت نیز باشد.

گیره وسط لوپ

دستمال تمیز کننده

برای تمیز کردن و پاک کردن بخش های مختلف برد و گوشی در برخی از موارد نیاز هست از دستمال مخصوص تعمیرات موبایل استفاده کرد. جنس برخی از این دستمال های مخصوصی تعمیرات که جزو جدانشدنی لوازم تعمیرات موبایل آیفون هست به صورت نانو می باشد.

دستمال تمیز کننده

پمپ تینر

تینر به عنوان یک ماده پاک کننده سطوح در بسیاری از موارد تعمیرات برد ها در کارهای تعمیرات موبایل مورد استفاده قرار می گیرد . پمچ تینر که در واقع جهت سهولت تزریق تینر روی برد جهت پاکسازی و … می باشد نیز یکی از اصلی ترین لوازم تعمیرات موبایل آیفون هست که هر تعمیرکاری باید در کنار خود داشته باشد. برخی از این پمپ ها همراه یک سوزن مخصوص بوده که کار تزریق تینر را راحت تر می کند.

پمپ تینر

مسواک تعمیرات موبایل

مسواک تعمیرات جهت تمیز سازی سطوح در بر ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این مسواک ها دارای سری های متفاوت بوده که ممکن از جنس فلز باشد که در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده است. .عمده موارد استفاده مسواک تعمیرات موبایل برای پاک کردن چسب زیر آی سی ها می باشد.

مسواک تعمیرات موبایل

هیتر

این ابزار جزو اصلی ترین لوازم تعمیرات موبایل آیفون می باشد که هر تعمیرکاری باید داشته باشد. هر فردی که با قطعات SMDسروکار دارد حتما نیاز به هیتر دارد. هیترها توان های متفاوتی دارند و معمولا دارای نمایشگر دیجیتالی بوده بهمراه سنسور قطع و وصل اتوماتیک هوای گرم و همچنین هشدار دما و تنظیم حرارت و البته تنظیم شدت جریان باد خروجی و … هستند. هیتر های تعمیرات موبایل معمولا به صورت رومیزی و جمع و جور هستند که بهمراه خود ممکن است دارای پایه نگه دارنده ، دفترچه راهنما ، دسته هیتر و یا در برخی از موارد بهمراه سری های گوناگون باشند.

هیتر

هویه

هویه ها ممکن است به صورت دستگاه های پرتابل و ساده و کوچک همراه باشند که در مدرارت الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیرند یا به صورت حرفه ای تر به صورت دستگاه بزرگتری مانند مدل های T 12 ممکن است باشند. هویه باید قابلیت سرد و گرم شدن سریع را داشته باشد و همچنین در برخی از مدل های دارای نمایشگر دیجیتالی بوده و ممکن است دارای ویژگی هایی مانند حالت خواب آماده به کار یا همان Sleep Mode یا هشدار کاهش حرارت دستگاه low temperature alarm و … باشد برای مثال آماده به کار هویه T12 تنها در 3 ثانیه بوده که یک زمان بسیار عالی جهت سرعت بخشید به کار در تعمیرات موبایل می باشد.

هویه T12

 

ابزار های تعمیرات نرم افزاری ایفون

مجموعه ای از ابزارهایی که در تعمیرات موبایلجهت بخش نرم افزاری موبایل استفاده می شوند مانند انواع تستر هایی هارد و مدارات موبایل ها یا پروگرامرهای برنامه دهی به هارد و سی پی یو جزو این دسته از ابزار ها بوده همچنین مواردی از قبیل حذف نرم افزاری آیکلود دستگاه های اپل نیز در این زمره قرار می گیرد.

تستر مدار شارژ

این ابزار یکی از مهترین ابزار مورد استفاده در تعمیرات موبایل ایفون بوده که از ان برای تست نقاط مختلف شارژدهی در مدار و برد مربوط به شارژ مورد استفاده قرار می گیرد.

تستر مدار شارژ

تستر مادربرد ایفون

یک ابزار بسیار کاربردی که همانطور از اسم آن مشخص هست جزو لوازم تعمیرات موبایل ایفون هست که برای تست و بررسی قسمت های مختف مادر برد آیفون مودر اتستفاده قرار می گیرد. از ویژگی های تستر مادربرد مناسب باید به دسترسی آسان پین های آن اشاره کرد که نیازی به لوپ یا میکروسکوپ نباشد که در واقع سرعت تشخیص شما را بالا می بد همچنین امکان بررسی ولتاژ و مقاومت قسمت های مختلف برد بدون در نظر گرفتن خرابی و شکستگی در بخش های مختلف آن را با استفاده از مولتی متر ممکن می سازد. یکی از معروف ترین این تستر ها iBridge محصولی از شرکت TOOL PLUS هست که برای انواع مختلف ایفون طراحی و تولید می شود.

تستر مادربرد ایفون

تستر هارد ایفون

ابزاری جهت تست انواع هارد و صحت از کارایی و عدم مشکل در بخش های مختلف آن که معمولا این قابلیت را که قبل از تعویض و نصب امکان تست آن را دارند که در برخی از مدل های آن همراه فلت شارژ می باشد.

تستر هارد ایفون

پروگرامر هارد JC

پروگرامر های هارد عموما جهت رفع مشکلات و بررسی مواردی که مربوط به هارد هست استفاده می شود. در این بین پروگرامر های JC بسیار مورد استفاده برای محصولات اپل قرار می گیرد که در برخی از آنها امکاناتی از قبیل اتصال به کامپیوتر و pro 1000s را دارا می باشند همچنین قابلیت پروگرام هارد رفع مشکل تعویض ماژول وای فای را دارا می باشند.

پروگرامر هارد JC

پروگرامر LCD و باتری ایفون

پروگرامر های مخصوص ال سی دی و باتری محصولات اپل و مخصوصا آیفون می باشند که توسط آن شما می توانید ال سی دی و باتری محصولات اپل را تست و بررسی کنید. در مورد ال سی دی ها ، ال سی دی های ایفون 8 / X دارای کد UDID هستند که در اثر تعویض ال سی دی این کد تغییر کرده و دیگر سنسور اتوماتیک نور کار نخواهد کرد که با این پروگرامرها به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید.

پروگرامر LCD و باتری ایفون

 

 

 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *